Antigénové testovanie v Gbeloch

Antigénové testovanie v Gbeloch
mobilné odberové miesto v Gbeloch oznamuje občanom, že dňa 4.7.2021 t.j. nedeľa bude prebiehať antigénové testovanie na COVID-19 v čase od 9:00 do 15:00 hod. Kedže štát, resp. MV SR nateraz neprepláca, resp. nepotvrdil preplácanie mestám a obciam, antigenové testovanie je za poplatok vo výške 11,90 EUR. Antigénové testovanie bude prebiehať bez potreby registrácie. Zaroveň oznamujú, že od budúceho týždňa okrem antigenového testovania spúšťajú v Gbeloch aj PCR testovanie. Cena bude 45 eur za PCR test, čo je momentálne najlepšia cena na trhu. Dni a časy budú upresnené v budúcom tyždni.
×

Varovanie

JFolder: :súbory: Cesta nie je adresár. Cesta: /home/html/brodske.sk/_sub/archiv/images/stories/fasang

×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/fasang

„Pod šable, pod šable, múj miuí Pane ...“

Touto fašiangovou pesničkou začínajú fašiangy v Brodskom už dlhé desaťročia. Naša rodáčka pani Štefánia Kutáčová, narodená roku 1910 spomínala, že ako malá školáčka, so svojou kamarátkou a spolužiačkou, pobehovali za fašiangovým sprievodom, v ktorom bol aj jej otec, obalený slamou a opásaný „provrísuem“.

{gallery}fasang{/gallery}

Báli sa, aby otca niekto nepodpálil. Tento zážitok jej zostal v pamäti na celý život. Ďalšie spomienky, ktoré nám dokazujú dlhodobú tradíciu fašiangov, sú tie, keď sa basa pochovávala v „šenku u Mikulú“. Keď basu pochovali, pochovávajúci aj s pomocníkom nabrali „z kamien“, v ktorých sa kúrilo, popol do vedra a potom ním natierali čelá prítomných, aby poznali, že už je popolcová streda. Tiež sa zachovali spomienky na to, aké druhy kapiel v Brodskom hrávali. Na začiatku 20. storočia na fašiangoch v Brodskom hrávala cimbalová  muzika alebo muzika z Borského Jura. Vtedy sa pochovávala strunová basa, ktorú zobrali muzikantovi rovno z rúk a položili ju na palice. Keď cimbalová muzika zanikla, začala hrávať dychová hudba, pri nej sa pochovávala basová trúba - heligón. Bolo obdobie, keď na fašiangy hral jazz a vtedy pochovávali bubon.

Vždy sa našli nadšenci, čo fašiangové obchôdzky zorganizovali. Miestna folklórna skupina sa toho ujala koncom minulého storočia. Jej členovia, aj s ďalšími priaznivcami, chodia po dedine zväčša v nedeľu pred popolcovou stredou v krojoch a v maskách (maškare) v doprovode dychovej  hudby. S tými, ktorí fašiangarov radí privítajú pred svojimi domami, si radi zatancujú. Na čele sprievodu chodia krojovaní mládenci so šabľami, na ktoré treba napichnúť slaninu alebo „koblihu“, ktorá je len na ozdobu. Dobré hospodinky ponúkajú koblihy a „boží miuosci“, ktoré treba zapiť na zdravie domácim. Vyvrcholením fašiangových slávností je pochovávanie basy. Pretože u nás hráva dychová hudba, podľa tradície sa za výdatnej pomoci pochovávajúceho a „puaček“, pochováva basová trúba. Pochovávajúci dôkladne pokropí alkoholom basu, „puačky“ a ďalších prítomných. Svojou rozlúčkovou rečou a spevom, v ktorom ospieva prednosti aj nedostatky už spomínanej basy. Keď sa jedny dostatočne vyplačú a druhí nasmejú,  krojovaní mládenci basu odnesú a zábava sa končí.

V tomto roku v Brodskom, ako každoročne, bolo pochovávanie basy dňa 23.2.2009 v KD, kde sa pri guláši a varenom víne prišli zabaviť naši občania.

 

                                                                                          Marcela Antálková
                                                                           Vedúca folklórnej skupiny „Bročané“

 

logo Technický prevádzkovateľ:
Hviezdoslavova 309/1, 905 01 Senica
erb new Správca obsahu:
Obec Brodské, Školská 1030/2, 90885 Brodské
Kontakt:034/3215012
livemarks