Dominanta Brodského - Kostol Sv. Antona Pustovníka
Okrem nášho kostola je tomuto svätcovi zasvätených na celom Slovensku len 6 kostolov a to v oblasti Šariša a Spiša. Prvá zmienka o našej obci sa žiadna nezachovala. Spisovateľ Jozef Moravčík v knihe o Malackách venoval časť Brodskému v súvislosti s územným vyrovnaním po vojenských výpravách. Vtedy cesta z hradu Branč na Moravu viedla pri ešte staršom koryte rieky Moravy v našom chotári a jej pozostatok sa stále nachádza v „Horním lesi", teraz už v Lanžhotskom chotári. Táto oblasť v 10. - 11. storočí patrila do pohraničného pásma Uhorska a cez toto územie prechádzali vojská z Českého do Uhorského kráľovstva a späť. Písomná zmienka o Brodskom je v listine z 29. septembra 1317, keď kráľ Karol vrátil Abrahámovi Rúfusovi hrad Branč a za utrpené škody mu dal majetok Brodské a Saštín.
Čítať ďalej: Dominanta Brodského - Kostol Sv. Antona Pustovníka
Z archeológie
Viera DrahošováNajstaršie osídlenie obce Brodské
Obec Brodské sa rozkladá v severnej časti Záhorskej nížiny na nive a terase rieky Moravy, ktorá je dominantným a určujúcim prvkom charakteru jej mierne zvlneného rovinného chotára. Tvorený je mladotreťohornými ílmi a pieskami s hnedými lesnými až mačinovými, lužnými a nivnými pôdami.
Za holíčsko-šaštínského panstva
Brodské s okolím sa dostalo začiatkom 14. storočia pod moc Matúša Čáka Trenčianského.- R. 1530 mal v zálohe Brodské Lichenstein a obec mala 9 platiacich port, 1 richtársku,1 pastietsku, 1 chudobnú, spolu 12.
- R. 1530 patrí už Brodské Coborovcom a má 6 port, 1 richtársku, 4 nové domy a 1 pastiersku, spolu 14.
- R. 1535 má 10 port, 6 želiarov, 2 nové domy, 2 pastierské porty, 5 opustených, spolu 25. Porta (brána), základná daňová jednotka, bola vymedzená stavovským snemom, čl. 62/1610.Tvorili ju 4 sedliacké domy alebo 12 želiarských domov (Magyarország történeti kronologiája, 1983,438).
Habáni
Roku 1547 prišli do Brodského habáni. Habánov, protestantov po verejnej dišpute v Zurichu roku 1525 vyhnali zo Švajčiarska. Usadili sa v susedných nemeckých krajinách a v severnom Taliansku. Keď ich prenasledovali,prišli aj na južnú Moravu, ale roku 1545 ich krajský snem z Moravy vyhnal.Po páde veľkej Moravy
Meno Brodské sa v starých písomnostiach vyskytuje v podobe Barachka, Baraska, Brotzka, Prozka, Proczka, Protzga, Broczsko, Brotzko, Brozko, Brocko, Brodsko, od r. 1913 po maďarsky Gázlós.Istý čas v 11.st storočí bolo Brodské, ktoré sa nachádzalo v pohraničnom páse od Moravy po Malé Karpaty, celkom vyľudnené. Predpokladá sa, že v tom čase boli usadení v susedných obciach cudzí strážcovia, Sikuli, Plavci-Polovci, Kozari.